Dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego
ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.
ABC polskiej klasy
Vademecum nauczyciela
Konferencja metodyczna dla nauczycieli jpjo
i osób zarządzających procesem dydaktycznym
Абетка польського класу
Академія вчителя
Конференція методична для вчителів і осіб, які організовують освітній процес
Trenerzy Викладачі
Samanta Busiło
Polonistka i ukrainistka, lektorka, metodyk, wykładowca PNU, UW oraz PAN, nauczycielka jpjo w szkole, autorka programów edukacyjnych dla imigrantów (nagrodzonych Europejskim Znakiem Jakości European Language Label), współautorka pomocy dydaktycznych do nauki języka polskiego jako obcego, m.in Moje dziecko w polskiej szkole; Ryby, żaby, raki czy Rupaki?, członek zespołu ekspertów PKdsPZJPjO, ekspert NAWA.
Agnieszka Jastrzębska
Polonistka, ukrainistka, lektorka i wykładowca na studiach podyplomowych w Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej Cudzoziemców Polonicum UW, nauczycielka jpjo / drugiego, autorka publikacji z dziedziny glottodydaktyki oraz pomocy dydaktycznych dla uczniów z Ukrainy do jpjo, m.in. serii Raz, dwa, trzy, po polsku mówisz Ty!, członek zespołu ekspertów PKdsPZJPjO.
Małgorzata Klinkosz
Doktor językoznawstwa, onomastka i kaszubolog, lektorka i wykładowca akademicki na polskich i zagranicznych uniwersytetach na kierunkach filologia polska, filologia romańska, nauczanie języka polskiego jako obcego, kaszubistyka, nauczycielka jpjo, autorka licznych publikacji z dziedziny językoznawstwa.
Kamila Kwiatkowska
Doktor nauk w zakresie językoznawstwa, polonistka, wykładowczyni w Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS, lektorka języka polskiego na Uniwersytecie w Zagrzebiu, redaktorka i współautorka serii podręczników „Język polski bez granic”, autorka publikacji z dziedziny glottodydaktyki, przewodnicząca komisji na państwowych egzaminach certyfikatowych, członkini zespołu ekspertów PKdsPZJPjO.
Iwona Lewandowska
Polonistka, glottodydaktyczka, lektorka i metodyczka nauczania języka polskiego jako obcego, wykładowczyni na studiach podyplomowych Dydaktyka języka polskiego jako obcego (Uniwersytet Warszawski), egzaminatorka na państwowych egzaminach certyfikatowych z języka polskiego, autorka pomocy dydaktycznych, m.in. dla szkół polonijnych w Stanach Zjednoczonych.
Bartłomiej Maliszewski
Dr hab., polonista, pracuje w Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS, wykładowca na studiach podyplomowych z zakresu glottodydaktyki, nauczyciel jpjo / drugiego, autor publikacji z dziedziny semantyki, glottodydaktyki oraz pomocy dydaktycznych (m. in. zbiorów ćwiczeń gramatycznych: Gramatyka z kulturą. Przez przypadki, Gramatyka z kulturą. Przez osoby, członek zespołu ekspertów PKdsPZJPjO.
Chrystyna Nikołajczuk
Doktor nauk filologicznych, docent Katedry Filologii Polskiej Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego imienia Iwana Franki, lektorka języka polskiego jako obcego z 13-letnim doświadczeniem, egzaminatorka, trenerka na warsztatach metodycznych dla nauczycieli języka polskiego jako obcego. Absolwentka Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda, stypendystka programu NAWA Polonista.
Ewa Nowak-Pasterska
Lektorka języka polskiego związana ze Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wykładowca na podyplomowych studiach Nauczanie języka polskiego jako obcego prowadzonych na UAM, wieloletnia egzaminatorka na państwowych egzaminach poświadczających znajomość języka polskiego, adiunkt na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, promotorka wiedzy o polszczyźnie i o nauczaniu jpjo także dla zagranicznych środowisk polonistycznych, m.in. w Japonii, Australii, Brazylii, Włoszech.
Joanna Samp
Polonistka i kulturoznawczyni, lektorka języka polskiego jako obcego i nauczycielka języka polskiego jako ojczystego, drugiego i odziedziczonego, nauczycielka polonijna na Ukrainie (Krym i Odessa), wykładowczyni i opiekunka praktyk studenckich, metodyczka w szkole języka polskiego jako obcego Polessa Centrum Języka Polskiego w Gdyni, egzaminatorka, trenerka rad pedagogicznych, doktorantka w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Gdańskiego, liderka projektów edukacyjnych, autorka materiałów glottodydaktycznych, np. Lektury pełne kultury.
Aleksandra Święcka
Doktor nauk humanistycznych, polonistka, absolwentka specjalizacji nauczycielskiej, logopedycznej i glottodydaktycznej, adiunkt w Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców POLONICUM, wykładowca na studiach podyplomowych Glottodydaktyka polonistyczna, autorka publikacji z dziedziny glottodydaktyki i językoznawstwa oraz pomocy dydaktycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, członek zespołu ekspertów PKdsPZJPJO.
Dominika Uliczka-Grabowska
Absolwentka filologii polskiej i glottodydaktyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Lektorka z trzynastoletnim stażem. Prowadzi kursy stacjonarne i zdalne języka polskiego ogólnego oraz specjalistycznego (medycznego, zawodowego). Nauczycielka języka polskiego i języka polskiego jako obcego w międzynarodowej szkole podstawowej. Członkini komisji egzaminacyjnej Państwowego Egzaminu Certyfikatowego z języka polskiego jako obcego. Wpółautorka lekcji na platformie e-learningowej do nauki języka polskiego jako obcego dla Słowian ze wschodu.
Izabela Wieczorek
Polonistka, wykładowczyni w Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka wielu materiałów dydaktycznych i kursów e-learningowych. Organizatorka egzaminów certyfikatowych z języka polskiego. Wieloletnia kierowniczka Podyplomowych Studiów Nauczania Języka Polskiego jako Obcego. Autorka dwóch książek o polskich przysłowiach i związkach frazeologicznych. Interesuje się kształceniem sprawności pragmatycznych. Najchętniej pracuje w grupach wielonarodowych, bo przypominają podróż „dookoła świata”.
ABC polskiej klasy - vademecum nauczyciela
październik - grudzień 2024